Uwaga na gorącą wodę – zagrożenie legionellą

W związku z pojawiającymi się w kraju ogniskami zakażeń bakterią legionella, występującą m.in. w instalacji ciepłej wody, w nocy z poniedziałku na wtorek zostanie podgrzana doo wyższej temperatury woda w budynkach TBS. Poniżej komunikat TBS oraz komunikat Wodociągów Kieleckich

Komunikat KTBS

UWAGA przegrzanie instalacji CWU – legionella
UWAGA!!!
KTBS Sp. z o.o. informuje, że w dniu 5 września br. w godzinach nocnych 1.00 – 4.00 zostanie przeprowadzony przegrzew ciepłej wody użytkowej do temperatury 65oC. Prosimy o ostrożność podczas korzystania z ciepłej wody – grozi oparzeniem.

Komunikat Wodociągów Kieleckich
W związku z informacjami o zakażeniach bakterią legionelli m.in. w woj. podkarpackim informujemy, że przedsiębiorstwa wodociągowe odpowiadają za jakość zimnej wody. Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie przez ostatnich kilkadziesiąt lat funkcjonowania nie otrzymała ani jednej informacji o obecności legionelli w sieci wodociągowej.

Wodociągi Kieleckie podają do sieci wodę podziemną o temperaturę 8-10°C. Bakterie legionelli rozmnażają się wodzie ciepłej o temperaturze 25-40°C. Odpowiedzialność za jakość wody ciepłej oraz instalacji wewnętrznej z ciepłą wodą ponoszą właściciele i zarządcy nieruchomości. Jak informuje w komunikacie Główny Inspektorat Sanitarny, “legioneloza nie przenosi się z człowieka na człowieka. Stanowi zagrożenie dla ludzi jedynie, gdy dostanie się do dróg oddechowych. Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody (mgła wodna powstała w wyniku rozprysku wody). Legionella nie przenosi się drogą pokarmową, tzn. nie jest dla nas niebezpieczna, gdy trafi do układu pokarmowego wraz z wypitą wodą.”
Co więc powinni robić mieszkańcy (zarządcy nieruchomości), aby ograniczyć ryzyko?

GIS zaleca:

  • Regularnie czyść i dezynfekuj urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem), zgodnie z zaleceniami producenta.
  • Po nieużywaniu kranu ponad 2 tygodnie, odkręć wodę na przynajmniej 2 minuty, zanim zaczniesz z niej korzystać.
  • Okresowo opróżniaj i przepłukuj urządzenia grzewcze, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia.
  • Jeżeli możesz, zachowaj temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60°C.

Groźne może być również włączenie klimatyzacji, nieużywanej przez dłuższy czas. Takie urządzenia w domach i samochodach należy regularnie dezynfekować.
Cały komunikat GIS:
https://www.gov.pl/web/gis/dzialania-panstwowej-inspekcji-sanitarnej-w-zwiazku-z-wystapieniem-przypadkow-legionelozy