Zebranie „Naszego Ruchu”. Wykup mieszkań i nie tylko

Ponad sto osób wzięło udział w zebraniu stowarzyszenia „Nasz Ruch”. Zebraliśmy prawie 40 deklaracji członkowskich. Prezes KTBS i kielecka radna odpowiedzieli na kilkadziesiąt pytań.


Zebranie Stowarzyszenia Mieszkańców KTBS „Nasz Ruch” zorganizowaliśmy w stołówce spółki Eneris (dawne MPO), w sobotę 16 września. Zaprosiliśmy prezesa KTBS Mirosława Buczkowskiego oraz kielecką radną z naszego okręgu Katarzynę Zapałę, która od lat wspiera mieszkańców osiedla Sieje. Przybyli też mieszkańcy pozostałych bloków kieleckiego TBS-u, przy ul. Wrzosowej, Jasnej i Puscha. Najgorętszym tematem były zasady wykupu mieszkań. Radna Zapała przyznała, że nie są one doskonałe i sprawą powinni zająć się parlamentarzyści, aby znowelizować ustawę o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Obecnie lokatorzy są pewni tylko jednego — kiedy spłacą kredyt w Banku Gospodarstwa Krajowego, którego raty doliczane są do ich czynszów, będą dalej płacić czynsz pomniejszony o ratę kredytu, ale nie zostaną automatycznie właścicielami mieszkań TBS. A ci, którzy chcieliby wykupić mieszkanie wcześniej, muszą spłacić cały kredyt i resztę dopłacić według wartości rynkowej, po uzyskaniu zgody władz TBS. Takie warunki nie satysfakcjonują lokatorów TBS i podkreślali to zgromadzeni na sobotnim zebraniu. Mieszkańcy są zainteresowani możliwością wykupu mieszkań z bonifikatą, a tego obecne przepisy nie przewidują.
Jak wyliczał prezes Buczkowski, obecne szacunki terminu spłaty ostatniej raty za mieszkanie KTBS są różne dla poszczególnych bloków. Zależy to od wysokości sponsoringu oraz od daty oddania mieszkania do użytkowania. Paradoksalnie najdłużej kredyt będą spłacać najstarsi lokatorzy KTBS, bo kiedy się wprowadzali, była wysoka inflacja i przez pierwsze lata spłacali głównie odsetki od zaciągniętego w BGK kredytu na budowę ich bloków. Dla ul. Jasnej ten okres spłaty kończy się dopiero w 2043 roku. Dla osiedla Sieje — w latach 2027-29.
Inne zagadnienia poruszane podczas sobotniego zebrania:

Koszty ogrzewania
Mieszkańcy pytali, czy mogą być niższe koszty ogrzewania na os. Sieje, na przykład przez podłączenie go do sieci MPEC. Prezes Buczkowski wyliczał, że wręcz przeciwnie. – Obecnie mieszkańcy Siejów mają najniższe koszty ogrzewania — zapewniał.

Remonty i modernizacje
W pierwszej kolejności zostały przeprowadzone remonty instalacji na dachach, gdyż chodzenie po nich zagrażało życiu konserwatorów, a obsuwający się śnieg mógł zerwać rynny. W ciągu roku na os. TBS Sieje zostaną zbudowane dwa mostki nad rurami do lasu, siłownia na powietrzu, wymieniona część domofonów na cyfrowe, pomalowana część klatek schodowych, postawione betonowe stoliki z polem do gry w szachy/warcaby.

Monitoring
Padły propozycje korekty ustawienia niektórych kamer. Prezes KTBS obiecał analizę tych pomysłów. Kilka osób zwracało uwagę, że jeszcze ani razu monitoring im nie pomógł po zgłoszeniu np. włamania do samochodu. Wszystko wskazuje na to, że policja zbyt późno zwraca się o zabezpieczenie nagrań z monitoringu, które można odczytać najpóźniej 17 dni po zdarzeniu. Dlatego prezes Buczkowski zaapelował — jeśli mieszkańcy zgłaszają naruszenie prawa na policji — od razu powinni wystąpili do KTBS o zabezpieczenie nagrania z tego dnia. Wtedy zachowa się ono dłużej i może być pomocne w ustaleniu sprawców.

Plany Stowarzyszenia „Nasz Ruch”
Poinformowaliśmy zgromadzonych, że w najbliższych miesiącach zorganizujemy podobne zebranie z kieleckimi parlamentarzystami, którzy mogą pomóc w zmianie przepisów dotyczących wykupu mieszkań TBS. Cały czas zachęcamy do wypełniania deklaracji członkowskich. – Tylko wtedy, kiedy będzie nas dużo, będziemy mieli siłę argumentacji — przekonywał przewodniczący stowarzyszenia „Nasz Ruch” Igor Zwolański. W sobotę zebraliśmy 35 nowych deklaracji, mamy więc już ponad 40 członków. Kilkanaście osób zadeklarowało, że deklaracje dostarczy pocztą. Przypominamy, że druk dostępny jest na naszej stronie www.
A w przyszłym roku, kiedy zostanie zbudowany pierwszy mostek do lasu, zorganizujemy integracyjnego grilla i wspólne sprzątanie lasu.

/zn/©